10 Niesamowitych Faktów o Energii Elektrycznej

Fakt 1:

Gdyby cała powierzchnia naszej planety była pokryta gigantycznym panelem słonecznym i moglibyśmy zmienić na prąd całość energii, którą wysyła nam Słońce, ilość prądu zgromadzona w ciągu jednej minuty wystarczyłaby, żeby zaopatrywać cały świat w elektryczność przez rok.

Fakt 2:

W Polsce składuje się około 90% wszystkich odpadów, a przetwarza jedynie 6%. W Szwecji zaś obowiązuje zakaz ich składowania, a z 99% śmieci produkuje się biometan, który jest wykorzystywany m. in. do zasilania autobusów.

Fakt 3:

Naukowcy szacują, że pomiędzy rokiem 2008 a 2030 ilość energii elektrycznej zużywanej na świecie zwiększy się o ponad 55%.

Fakt 4:

Korporacja Google zużywa tyle energii, że jej ilość wystarczyłaby do stałego zasilania 200 000 domów. Przeliczono, że wyszukanie stu haseł w Google zużywa tyle energii, ile 60-watowa żarówka paląca się przez 28 minut. Warto dodać, że każdego dnia w omawianej wyszukiwarce szuka się 3, 5 miliarda haseł.

Fakt 5:

W roku 2007 udział wiatru w produkcji energii na świecie wynosił 1, 3%, a w roku 2015 już 3, 5%.
Największa farma wiatrowa to London Array. Składa się ze 175 turbin o mocy maksymalnej 3, 6 MW każda.

Fakt 6:

Tama Trzech Przełomów na rzece Jangcy (Chiny) to obecnie największa na świecie elektrownia wodna. Koszt jej budowy wynosił aż 37 miliardów dolarów amerykańskich! Składa się z 32 generatorów, z których każdy ma moc 700 MW.

Fakt 7:

Dane z roku 1970 mówią, że Chiny emitowały wtedy do atmosfery około 737 MILIONÓW TON dwutlenku węgla ROCZNIE tylko przez spalanie paliw kopalnych (np. węgla). Do roku 2014 ta porażająca liczba zwiększyła się trzynastokrotnie, gdyż statystyki mówią już 9,7 miliardach ton CO2 w skali roku.

Fakt 8:

Gdy w roku 1882 Thomas Edison wybudował pierwszą na świecie elektrownię, która zasilała prądem 85 budynków, ludzie tak bali się elektryczności, że zabraniali dzieciom zbliżać się do żarówek.

Fakt 9:

Codziennie na świecie zużywa się 3 miliardy litrów benzyny! Naukowcy obliczyli, że jeśli tempo jej użycia się nie zmniejszy, zapasy ropy naftowej skończą się za jakieś 45 lat.

Fakt 10:

Sprawność elektryczna to termin, jaki służy do określenia części energii w urządzeniu, która jest zmieniana na faktyczną pracę. Na przykład sprawność zwykłej żarówki to ok. 10%, co znaczy, że aż 90% prądu pobieranego przez żarówkę zmienia się w ciepło. Sprawność silnika spalinowego to zazwyczaj 33%, a elektrycznego- aż 98%!

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.