Inteligentny Dom Przyszłości – Dom 2.0

Inteligentny Dom 2.0
Inteligentny Dom 2.0

Inteligentne domy, w których to roboty wiodą prym i odpowiadają na wszystkie kluczowe systemy, niczym z filmów science-fiction są już faktem i od kilku lat goszczą pierwszych mieszkańców. Wraz z rozwojem technologii zarówno tej budowniczej, jak i elektroniki użytkowej powstaje coraz więcej zautomatyzowanych urządzeń o zaskakującej funkcjonalności. Można do nich zaliczyć już nie tylko inteligentne odkurzacze, ale i lodówki, pralki czy wręcz całe systemy zarządzania oświetleniem lub ogrzewaniem w domu. Zestawiając je wszystkie w naszym mieszkaniu, możemy stworzyć z niego inteligentny dom przyszłości. Będzie on z pewnością wyróżniał się spośród domów naszych znajomych czy sąsiadów i zagwarantuje o wiele wyższy komfort jego użytkowania. Poniżej prezentujemy najciekawsze rozwiązania — zarówno te drobne, jak i kluczowe, które sprawiają, że przyszłość zagości w naszym standardowym domu.

Czym jest inteligentny dom przyszłości 2. 0?

Inteligentne domy to konstrukcje, które wykorzystują i czerpią z najnowszych rozwiązań technologicznych. Standardowo nie są one wdrażane w szybkim tempie w tradycyjnym budownictwie, co pozwala wykonując inteligentny dom, stać się prekursorem i zbudować oryginalną nieruchomość. Składać się ona będzie z nowoczesnych technologii w każdej kategorii — zarówno budowniczej, jak i użytkowej czy rekreacyjnej. Inteligentny dom ma za zadanie maksymalnie uprościć życie w nim oraz podnieść standard użytkowania do maksimum. Na rynku powstaje coraz więcej firm, które kompleksowo oferują budowę takiego domu lub wykonanie poszczególnych elementów — np. audio/video czy bezpieczeństwa. Inteligentne rozwiązania opierają się na komputerach i sztucznej inteligencji co jeszcze kilkanaście lat temu było mglistą futurystyczną wizją. Obecnie wiele takich domów funkcjonuje z powodzeniem i równie wiele jest w trakcie budowy. Wprowadzenie zmian może odbywać się w różnym stopniu — od wprowadzenia subtelnych gadżetów po kompleksowe wyposażenie mieszkania w inteligentne systemy.

Energia — Panele słoneczne i domowa elektrownia wiatrowa

Pierwszym elementem, który możemy spotkać w inteligentncych domach przyszłości, są źródła energii. Dom taki jest całkowicie niezależny od dostaw prądu, a rozwiązania te pozwalają na pozyskiwanie darmowej i czystej energii elektrycznej. Znane panele słoneczne umieszczone w kilku sztukach na dachu lub alternatywnie wzbogacone przez przydomowe wiatraki prądotwórcze dostarczać będą energię do domu przez cały rok — nawet w zimie. Wyliczenie średniego zużycia prądu i zastosowanie odpowiednich rozwiązań nie będzie trudne a ogólny koszt niższy w ogólnym rozrachunku kilkunastoletnim. Rozwiązanie to będzie wymagało inwestycji w postaci wyłożenia większej sumy pieniędzy podczas budowy takiego domu, ale biorąc pod uwagę liczne dotacje i korzyści, nie może zabraknąć tych elementów w inteligentnym domu. Do plusów możemy zaliczyć dbanie o środowisko, pełną niezależność bez względu na porę roku i brak rachunków cyklicznych abonamentowych. Nadwyżki energii mogą być oddawane do sieci, a my otrzymamy zarobek w postaci pieniędzy zwracanych przez dostawcę.

Pojazdy autonomiczne na prąd w garażu.

Jeśli posiadamy darmowy i czysty prąd, warto również w garażu inteligentnego domu umieścić autonomiczne aut elektryczne. Darmowa benzyna to w tym wypadku nie slogan reklamowy nowej sieci stacji benzynowych a rzeczywistość. Samochody autonomiczne wchodzą do regularnego użytku na świecie, a w wielu tradycyjnych modelach możemy korzystać już z pewnych ich funkcji. Najlepszym przykładem jest np. California, gdzie auta bez kierowcy mogą wozić pasażerów z punktu A do punktu B. Obecnie trwa ostatni etap wyścigu między markami motoryzacyjnymi o wprowadzenie do masowej produkcji takiego modelu i od tego faktu dzielą nas już miesiące, a nie lata. Auta autonomiczne można jednak bez problemu kupić na zamówienie. Najlepszym przykładem tego, że technologia ta jest już w użytku, może świadczyć fakt, że w jednej z uniwersyteckich dzielnic Berlina kursuje regularna linia autobusowa. Pojazd ten przeznaczony jest na ok. 20 osób, jeździ z prędkością ok. 25 km/h i to zupełnie bez kierowcy. W Polsce auta autonomiczne nie mogą samodzielnie jeździć po ulicy bez człowieka na fotelu kierowcy, ale jeśli ktoś będzie się tam znajdował, nic nie stoi na przeszkodzie, aby manewry skręcania, parkowania czy jazdy po autostradzie wykonywał za nas samochód. Dzięki wielu czujnikom i kamerom oraz komputerowi, który analizuje dane i ustawia odpowiednią prędkość, czy tor jazdy, samochody takie są bardzo bezpieczne. Potrafią przewidywać zdarzenia czy wypadki, w porę reagować, samodzielnie rozpoznawać znaki, czy sygnalizacja świetlną. Jeśli te zalety połączymy ze stacją szybkiego ładowania w garażu i zasięgiem 200 km – 300 km samochód taki staje się idealnym rozwiązaniem.

Tesla - Samochód Elektryczny
Tesla – Samochód Elektryczny


Rozwiązania funkcjonalne — ogrzewanie

Aby efektywnie korzystać z energii, a przede wszystkim komfortowo ogrzewać dom powinniśmy zainstalować również inteligentne sterowanie ogrzewaniem. Na rynku można spotkać zaawansowane regulatory ogrzewania. Dostępne są one do różnych rodzajów — elektrycznego czy tradycyjnego węglowego. Ich działanie, choć na pozór jest proste to stoi za nim zaawansowana technologia. Dzięki regulatorom możemy ustawiać temperaturę w tradycyjny sposób ręcznie lub ustawiać konkretny poziom stopni, aby komputer sterujący piecem utrzymywał go. Do bardziej zaawansowanych funkcji należy np. reagowanie na zmiany temperatur. Jeśli system zarejestruje obniżenie się temperatury za oknem, zwiększa temperaturę w samym mieszkaniu. Inteligentne sterowanie pozwala również włączyć ogrzewanie, gdy jesteśmy poza domem i zmierzamy do niego zmarznięci lub zaprogramowanie systemu w taki sposób, aby uruchamiał się o konkretnej godzinie — o której zwykle wracamy np. z pracy.

AGD / RTV

W inteligentnym domu również zwykłe przedmioty nie są zupełnie zwykłe i są na wyższym poziomie technologicznym niż ich starsze odpowiedniki. Wbrew pozorom zwykła lodówka czy odkurzacz, które kojarzą się nam zwykle przykrym obowiązkiem zakupów, czy sprzątaniem mogą znacznie ułatwiać życie i wprowadzać sporo udogodnień. Inteligentne lodówki przy zamykaniu robią zdjęcia i wyświetlają je w naszym telefonie. Podczas wizyty w sklepie wystarczy zatem otworzyć aplikację na smartfonie i zobaczyć co w lodówce jeszcze zostało, a czego już brakuje i co musimy kupić. Bardzo ciekawą funkcjonalnością mogą pochwalić się również inteligentne pralki. Dzięki połączeniu z internetem możemy włączyć pranie, gdy będziemy wracać do domu, aby czekało na nas czyste i suche — gotowe do schowania.

Jednym z najbardziej lubianych domowych gadżetów w inteligentnych domach jest autonomiczny odkurzacz. Sprzątanie to zdecydowanie ten obowiązek, który jest nielubiany przez większość domowników. Dzięki inteligentnemu odkurzaczowi będziemy mogli powracać do czystego domu. Jest on kilkudziesięcio centymetrowych rozmiarów w kształcie okręgu. Można przechowywać go np. pod łóżkiem czy w schowku. Gdy będziemy wychodzić z domu, wystarczy go włączyć, a on samodzielnie wysprząta wszystkie pomieszczenia. Wiele czujników i komputer skanują okolice odkurzacza i tworzą mapę wolnych przestrzeni w domu. Na jej podstawie urządzenia samodzielnie się porusza i sprząta. Gdy zakończy zadanie, wraca z powrotem do stacji ładującej i czeka na opróżnienie. Do ciekawszych gadżetów możemy również zaliczyć chlebak na pieczywo, który samodzielnie wysyła powiadomienia sms o jego braku lub zamawia go w sklepie internetowym. W połączeniu ze smart tv wykonującym nasze głosowe polecenia sprzęty te zapewnią nam przekąski i rozrywkę na najwyższym poziomie.

Inteligenty Robot Sprzątający
Inteligenty Robot Sprzątający

Czy warto?

Na pytanie, czy warto wdrażać inteligentne technologie do swojego mieszkania — odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Obecny rozwój technologiczny pozwala skorzystać z wielu rodzajów akcesoriów, które z łatwością możemy kupić w większości sklepów elektronicznych czy zamówić w prywatnych firmach. Oprócz dostępności możemy je także zastosować niezależnie od tego, czy posiadamy dom lub mieszkanie. Kolejnym plusem jest dowolność w poziomie nasycenia mieszkania takimi urządzeniami. Możemy wykorzystać zarówno tylko gadżety agd/rtv jak i kompleksowo wyposażyć dom w najbardziej zaawansowane technologie. Jeśli zastanawiamy się nad wprowadzeniem zmian, warto sprawdzić, jak funkcjonują one w praktyce – w branżowych serwisach czy gazetach i stopniowo zmieniać swój standardowy dom w inteligentny do przyszłości.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.