SmartCity

Smart City

Ponad połowa z ponad 7 miliardów ludzi żyjących na ziemi, mieszka w miastach, a według ONZ-u do 2050 roku będzie to aż 65%. Jeżeli nie wydarzy się żaden kataklizm, ta liczba będzie tylko rosnąć. Ludzie przeprowadzają się do miast w poszukiwaniu pracy, wykształcenia i lepszych warunków życia. Co tydzień jest to około 3 miliony osób. Zatem nic dziwnego, że badacze właśnie w miastach szukają odpowiedzi na problemy, które czekają ludzkość w przyszłości.

Niektórzy doktorzy twierdzą, że miasta to laboratoria przyszłości. Jednak w tym momencie mają one problem same ze sobą i muszą szybko go rozwiązać. Badacze, teoretycy, samorządowcy, urbaniści, architekci, ci których zadaniem jest dbanie o jakość życia w mieście stoją przed wieloma wyzwaniami. Na przykład źle zorganizowany ruch samochodowy. W Poznaniu kierowcy tracą średnio 6 godzin miesięcznie na stanie w korkach. W mieście Meksyk jest to aż 3x więcej.

Kolejny problem – nie ma czym oddychać. Wszechobecne piece grzewcze oraz samochody doprowadziły do sytuacji, w której stężenie szkodliwych cząsteczek w powietrzu znacznie przekracza normę. By rozwiązać te problemy często sięgamy po nową technologię – tutaj pojawia się idea SmartCity.

Tak jak wszyscy wiemy co to Smartphone, tak SmartCity wymaga pewnego wyjaśnienia. SmartCity jest to koncepcja dla unowocześnienia miasta, tak aby było bardziej inteligentne. W związku z tym stosowana jest najnowsza technologia- czujniki, mierniki, systemy teleinformatyczne, aby na bieżąco monitorować zużycie zasobów, kontrolować miejsca parkingowe itd. W skrócie idea SmartCity polega na sprawieniu, aby nasze życie było bardziej efektywne oraz przyjemniejsze.

Smart City na świecie

Niestety w dużych miastach wprowadzanie zmian jest bardzo trudne. Przecież nie da się nagiąć pod nasze potrzeby ogromnych infrastruktur. Ulice są już wyznaczone, ludzie nie będą chcieli się przeprowadzać. Dlatego niektórzy starają się zbudować SmartCity od samych fundamentów i to są dopiero przedsięwzięcia.

Takim przedsięwzięciem jest Sondgo w Korei Południowej. 53km2, wszędzie kamery, w domach i na ulicach cyfrowe czujniki. Zdobyte w ten sposób dane służą do kontroli zużycia wody i energii, a pod miastem działa pneumatyczny system utylizacji śmieci, dzięki któremu na ulicach nie uświadczymy śmieciarek.

Innym przykładem jest Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tu ambicja projektantów może szokować, ponieważ ich celem jest stworzenie miasta, które w ogóle nie emituje dwutlenku węgla. Zamiast tego, korzysta z energii słonecznej i wiatrowej. Do tego dochodzi system elektrycznych, samo-jeżdżących taksówek, które unikają wypadków, dzięki ciągłemu zbieraniu danych. Smog przestaje być problemem, a korki to tylko smutne wspomnienie.

Warto przypomnieć tutaj efektowne określenie “Laboratoria Przyszłości”. Takie miasta jak Sondgo czy Masdar to faktycznie laboratoria, w których eksperymenty toczą się w sterylnych warunkach. Mimo, że wcześniej wspomniane miasta już stoją to wydają się być wizją z filmów ScienceFiction.

Smart City w Polsce

W Polsce również jest dużo rozwiązań, które możemy nazwać Smart. Na przykład tablice, które informują nas jak długo musimy czekać na tramwaj, a jeżeli czujemy się na siłach – na telefonie możemy sprawdzić gdzie czeka na nas rower miejski.

Jest jeden bardzo istotny problem w idei SmartCities – one generują i zbierają masę danych, które mówią bardzo dużo o naszym życiu, co się z nimi dzieje? Kto z nich korzysta? Tego nie wiemy dlatego jest to wielkie wyzwanie, ponieważ gdy chcemy być mądrzejsi, powinniśmy być bardziej uważni.

W świecie, w którym miasta grają coraz istotniejszą rolę, zarówno ekonomiczną jak i polityczną i społeczną idea SmartCity wydaje się być czymś co zrewolucjonizuje naszą codzienność. Na pewno wszyscy chcielibyśmy żyć w czystych, świetnie skomunikowanych metropoliach i oddychać świeżym powietrzem. Pytanie tylko: Czy SmartCity da się zbudować na podstawie istniejących już metropoliach oraz czy chętnych czeka obowiązkowa przeprowadzka? Nie wiadomo.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.